Konaklama Vergisi Hakkında

Günlük Kiralık Daireler Şubat 22, 2019

Apart sektöründe vergilendirme sistemi

Apart Sektöründe vergilendirme tam olarak pansiyon vergi sistemine tabii olmaktadır. Yani günlük kiralık apart vergisi diye birşey yoktur, bu işi yapan herkes pansiyon vergi kanunlarınca bu işi resmileştirmektedir. Çoğu muhasebe şirketleri bu işin aslında hangi vergi koduyla mükellef olacağını bilmez çünkü kanunlarda ve vergi sisteminde bu işle alakalı düzenleme bulunmamaktadır. Örneğin bir kişi günlük konaklama işini pansiyon vergisi altında yapıyor ve bir dairesine bir müşteriyi alıyor, müşteri 2 saat sonra çıkıyor daha sonra bir başka müşteri giriyor daireye. Normalde pansiyon vergilendirmesinde aynı odaya birden fazla giriş çıkış yapılması uygun değil.

Peki Bu Durumda Ne Yapılabilir

Bu bağlamda pansiyon vergisiyle bu işi yapmak ne kadar doğru tartışılır bir durum. Yada bir odaya/daireye bir günde birden fazla misafir almak suretiyle nasıl bir fatura kesilir burasıda ayrı bir muamma. Bu yüzden konaklama işi yapan herkes ya pansiyon vergisiyle yada butik otel vergi sistemine mükellef olmaktadırlar. Devletin bu işi daha sıkı bir denetim altına alması sonucu bu yasal boşluklar kendini baş gösterecektir.

Etiket yok

10 total views, 1 today

  

Bir yorum yazın

  • Hafta İçi Fiyatıyla Hafta Sonu Konaklayın

    Tarafından de Mart 30, 2019 - 0 Yorumlar

    Herkese merhabalar, Bu makalemizde günlük kiralık ev firmalarında ki hafta içi – hafta sonu fiyat farkını değerlendireceğiz ve hafta içi fiyatıyla hafta sonu konaklama şansımızın var olduğunu öğrenmiş olacağız. Öncelikle hafta içi ve hafta sonu fiyatların artışının ardında yatan nedenleri masaya yatıralım. Hafta İçi Oluşan Ucuzluk Cumartesi ve Pazar’ı kapsamayan diğer 5 günde istanbul haliyle […]