Hafta İçi Fiyatıyla Hafta Sonu Konaklayın

Günlük Kiralık Daireler Mart 30, 2019

Herkese merhabalar,

Bu makalemizde günlük kiralık ev firmalarında ki hafta içi – hafta sonu fiyat farkını değerlendireceğiz ve hafta içi fiyatıyla hafta sonu konaklama şansımızın var olduğunu öğrenmiş olacağız. Öncelikle hafta içi ve hafta sonu fiyatların artışının ardında yatan nedenleri masaya yatıralım.

Hafta İçi Oluşan Ucuzluk

Cumartesi ve Pazar’ı kapsamayan diğer 5 günde istanbul haliyle diğer 2 güne oranla daha sessiz ve sakin olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu günlerde insanlar ticari yaşamlarında diğer bir deyişle işinde gücünde olduklarından ötürü bu günlerde konaklama sektöründe ufak bir düşüş görülmekte. İnsanlar iş hayatının vermiş olduğu yoğunluğa kapılıp giderken kafalarında istirahat ve dinlenme ancak hafta sonu için geçerli olmaktadır. Bu durumda apart firmaları kesinlikle hafta içi günlerde işin düşük olduğundan ötürü çeşitli kampanyalar ve hatta fiyatlarda ciddi indirimlere gitmek zorunda kalıyorlar. İşin olmayışından dert yanan firmalar çareyi hafta sonları fiyatları 2 katına çıkartmakta buluyorlar. Bunun ne kadar etik bir ticari davranış biçimi olduğu ayrı bir tartışma konusudur.

Aynı İndirimli Fiyatlarla Konaklayın

Hafta sonu fiyatların artışından etkilenmemek için hatta diğer indirimli günlerden yararlanmak için sizlere ufak birkaç ipucu vereceğiz. Mesela hafta içi tam gün 80 tl olan bir daire cumartesi veya pazar günü için tam gün neredeyse 200 tl gibi uçuk bir rakamı bulmaktadır. Bu durumda yapacağınız en akıllı şey çalıştığınız günlük kiralık daire firmasını arayıp cuma gününden itibaren tam gün 80 tl olan fiyatı cuma ve cumartesi 2 günlüğüne tutarsanız cumartesi gününüde hafta içi fiyatından kiralamış olursunuz. Bu durumda ister 2 gün kiralayıp 2 saat sonra çıkış yapın istersenzde iki günü doyasıya keyif yaparak geçirin. Bu makalemizde elimizden geldiğince bütçenizi düşünerek bilinmeyen konulara değinmeye çalıştır. Sonraki makalelerimizde görüşmek üzere.

1883 total views, 2 today

Otel Fiyatları Dövizle Orantılı Seyrediyor

Günlük Kiralık Daireler Mart 25, 2019

İstanbulda otel fiyatlarının dövizle artış göstermesindeki amacı tam olarak biz anlamış değiliz. Diyelimki otelin kirasını baz alalım, 5 yada 10 yıllık kira kontratları yapılmakta ve her sene başında düzenli tefe tüfe oranında zam yapılmakta ancak yiine döviz kuruyla uzaktan yakından alakası yok. Otel personelinin maaşları zaten her daim asgari ücretle seyretmekte olup kesinlikle bunuda döviz kuruna bağlayamayız.

Peki Nedir Bu Yapılan Zamlar?

Bu zamlar tamamen piyasayı karıştırmak üzere birileri tarafından yönetildiği gerçek, aksi halde otel odalarının dövizle entegre olması kabul edilebilir bir durum değil. İnsanların konaklama ihtiyaçlarını otellerden yana kullanmalarıda bu durumda bu acımasız zamların gerçekleşmesine cesaret olmaktadır. Bu akılalmaz ve anlamsız döviz kuruna bağlı zamları protesto edecek tek oluşum toplumun ta kendisidir. Bu fırsatçılara prim verip vermemek hepimizin elinde. Otellerde konaklama yapacak misafirler lütfen tercihlerinizi değiştirmeniz ve geleneklerinizden ayrılmanız hem piyasayı rahatlatacak hemde sizin farklı konforlarla tanışmanızı sağlayacaktır.


Neler Yapılabilir

Bu durumda yapılması gereken en basit konu konaklama ihtiyaçlarınızda otel tercihi yerine günlük kiralık ev ilanlarına bakıp kendinize uygun, konforlu ve hijyenik bir konaklama firmasından yardım almanız. Sizler günlük kiralık daire konusunda bu işi yapan firmalara güvenmediğiniz sürece bu sektörün kalkınması imkansız. Çok sayıda istanbul günlük kiralık ev hatta Türkiyede günlük ev firmaları mevcut. Bu firmalardan birini arayıp daire kiralamanız otel işletmecilerini zor durumda bırakacağından ötürü yapılan ve yapılacak anlamsız zamlarında önüne bir nevi geçmiş olacaksınız. İlk başta yapmanız gereken tek şey google arama motoruna günlük kiralık ev yazmanız ve önünüze çıkan sayısız apart firmasından biriyle iletişime geçmek olacak.

1775 total views, 2 today

Yerel Belediye Seçimlerinin Turizme Etkisi

Günlük Kiralık Daireler Mart 12, 2019

31 mart yerel belediye seçimlerine sadece sayılı günler kaldı. Bu süreçte insanlar ikamet ettikleri bölgeden ayrılmamaktadırlar. Dolayısı ile bu seçim süreci bazı sektörleride olumsuz yönde etkilemektedir.

Olumsuz Yönde Etkilenen Sektörler

Seçim süreci boyunca olumsuz yönde etkilenen sektörlerin en başında kuşkusuz turizm sektörü gelmektedir. İnsanlar seçim öncesi oy kullanmak maksadıyla ikamet ettikleri bölgeden ayrılmayı düşünmüyor tatil, gezi v.b. gibi aktivitelerden şuanda uzaktalar. Hâl böyle olunca turizm sektörüde kan ağlamaya başlamış durumda. Memleketin halihazırda ekonomik durumu şuan itibariyle olumsuz yönde seyretmeside bu durgunluğun cabası diyebiliriz. Ancak seçimlerden sonra ise baharın gelişinin akabinde yaz mevsimine giriyoruz ve tüm yurtta turizm patlamasının yaşanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bağlamda şehir merkezlerinde günlük kiralık daire hizmeti veren firmalar bu durumdan etkilenmemekte, çünkü bu firmalar kısa dönemli günlük kiralık ev hizmeti verdiğinden gelen misafirler genellikle saatlik günlük ev arayan insanlardan oluşmaktadır.

Olumlu Yönde Etkilenen Küçük Esnaf

Tabii ki bu 31 mart seçimlerinin olumlu yönde etkilediği bazı sektörlerde vardır. Bunlardan birisi de küçük esnaftır. Malum seçimler yaklaşınca tüm partiler propaganda yapmak suretiyle sokaklarda şehir merkezlerinde hatta semtlerde hemen hemen hergün mitingler yapmaktadırlar. Bu durumda bu mitinglere giden kişi sayısı oldukça fazla olmasından ötürü miting ve çevresinde çay, su, simit v.b gibi yiyecek ve içecek satan işportacılarda nasibini almaktadır. Hergün farklı bir semtte tezgah açan bu esnaf kardeşlerimiz bu dönemde oldukça mutlu olduklarıda bir gerçek. Üstüne birde seçim dönemleri yaz aylarına denk geldiğinde miting alanında binlerce insana yiyecek ve içecek satabilmek adına adeta bir birleriyle yarışan esnaflar bu durumun ne kadar karlı olduklarını bildiklerinden ötürü her seçim dönemlerinde afiş,bayrak,poster satmak için önceden hazırlık yapmaktadırlar.

Bu yazımızda elimizden geldiğince seçim dönemlerinde ticaretle ilgilenen firmaların ne denli olumlu/olumsuz etkilendiklerini kaleme almaya çalıştık. Sonraki yazımızda görüşmek üzere.

1780 total views, 2 today

Günlük Ev Kiralarken Merkezi Konumları Tercih Edin

Günlük Kiralık Daireler Mart 8, 2019

Merkezi konumlar size ne katacak gelin hep birlikte değerlendirelim.

Merkezi Konumları Neden Tercih Etmeliyim?

Günlük kiralık daire işi yapan bir firma veya şahısla tanıştınız ve bir adet daire kiraladınız ancak dairenizin bulunduğu konum merkezi değil aksine sokak arası ıssız bucaksız tenha bir bölgede. Bu durumda zaten başka bir evde misafir kalmanın vermiş olduğu gerginlik bir kat daha artmış olacaktır. Bunun yanı sıra misafir kaldığınız dairede bir ihtiyacınız oldu ve dışarı çıkmak durumunda kaldınız, bu durumda en yakın marketi bulabilmek için bile bir sürü zaman kaybedeceksiniz. Metro veya metrobüs tarzı ulaşım araçlarına bir hayli uzak olduğu için dairenize giriş yapabilmek için taksi tutmanız veya bir süre boyunca yanınızdaki misafirle birlikte yürümeniz gerekecek. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için sokak aralarında hatta merkezden uzak mahallelerde konaklama yapmanız sizin için dezavantaj olacaktır. Misafirinizi tek başına evde bırakıp en yakın market bulabilmek bile sizin canınızı oldukça sıkacaktır. Ayrıca günlük kiralık ev adresini bilmediğiniz için dışarıdan sipariş vermenizde zorlaşacaktır, camdan dışarı baktığınızda veya balkona çıktığınızda sipariş esnasında konuştuğunuz müşteri temsilcisine tarif edebileceğiniz birşey bulamaycaksınız.

Merkezi Konumların Avantajları

Öncelikle merkezi konumlarda kiralayacağınız günlük kiralık daire avantajlarını sıralayalım. İlk başta daireden çıktığınızda tüm ulaşım araçları dibinizde olacak, geceleri cadde aydınlatmaları dolayısı ile aydınlık olacak gündüzleri ise kalabalık bir bölge olacak. Bu saydıklarım bilinçaltınızı rahatlatacak ve doğal olarak sizde kendinizi güvende hissedecek ve gevşeyeceksiniz. Sipariş verdiğiniz takdirde başınızı camdan dışarı çıkarıp adres tarifiniz daha kolay olacaktır. Bu durumda market ihtiyaçlarınız bile bir adım yakınınızda olacak, misafirinizi dairede tek başına güvende olduğundan emin olarak işlerinizi halledeceksiniz. Bu durumda her şartta merkezi bölgelerde yer alan günlük kiralık daireleri tercih ediniz. Merkez ve metrobüslere yakın daire ihtiyaçlarınız için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

1728 total views, 2 today

İstanbulda Gece Hayatı Hakkında

Günlük Kiralık Daireler Mart 4, 2019

Ah istanbul, canım İstanbul! Demiş şair. Kimisi İstanbul’dan dert yanmış, kimisi İstanbul’a teşekkür etmiş. Bu şehir çok büyük ve zordur, bazısı içinde kaybolur bazısı ise hakimiyet kurar. Dipsiz bir kuyu düşünün ve bu kuyunun dibinide görebilirsiniz kuyuyu iyi anlamda değerlendirebilirsiniz de. İstanbul gece hayatı ve günlük kiralık daireleriyle meşhurdur. Bu gece hayatında kesinlikle almanız gereken önlemler vardır. Almadığınız takdirde kendinizi riske etmiş olursunuz.

Alınacak Önlemler

Öncelikle kendinize çok fazla güvenmeyin. Gittiğiniz gece kulüpleri ve mekanlarda kendinizi kaybetmeden sakin bir şekilde eğlenebilirsiniz, masanıza yanaşan bayanları kesinlikle masada oturtmayın. Bu bayanlar konsomatris diyebileceğimiz tarzda masanıza geldikleri anda sipariş vererek normal fiyatlandırmanın 2-3 kat üzerinden yiyip içmektedirler. Şayet kendinizi kaybederseniz bütçenizi bir hayli aşacak faturalarla karşılaşabilirsiniz. Bu konuda lütfen gereğinden fazla önlem almanız sizin yararınıza olacaktır.

Yapılması Gerekenler

Yapmanız gereken tek şey kendi başınıza seviyeli bir şekilde eğlenip gecenin sonunda kiraladığınız günlük kiralık daire veya evinize gidip gece uykunuzu almak olacaktır. Kesinlikle dışarıda sokakta tanıştığınız insanları bu kiraladığınız günlük kiralık ev odasına getirmeyin, gaspa uğrayabilir veya çeşitli zararlar görebilirsiniz. Elimizden geldiğince istanbul gecelerinde alınacak önlemleri ve bu hususta yapılması gerekenleri anlatmaya çalıştık. Bu konuda günlük eve ihtiyacınız olursa bizi çekinmeden arayabilirsiniz.

1772 total views, 2 today

Sahte Resimlere Aldanıp Paranızı Kaptırmayın

Günlük Kiralık Daireler Şubat 28, 2019

İş öyle bir hâl aldı ki artık iş çığrından çıktı denilebilecek seviyeye gelmiştir. Sağdan soldan bulunan sahte ve çalıntı resimlerle ilan paylaşan sözde günlük kiralık ev firması sahipleri ve aldanmış müşteriler. Her geçen gün günlük ev sayısı artmakta olup insanlar kime inanacaklarını şaşırmış hale gelmişler. Gösterilen daire ile sizi misafir edilen dairelerin birbirinden alakası bile yok.

Bunun Önüne Nasıl Geçilmeli?

Bunun önüne geçilmesi oldukça zor, çünkü internet herkesin herkes olabileceği özgür bir platform. Yığınla ilan var bazı internet sitelerinde, hemen hemen hepsinin resimleri aslında var olan daireler ile örtüşmüyor. Özellikle bu işin merkezi haline gelmiş adeta çöp kutusu vazifesi gören büyük bir site var, özünde çanak çömlek ve araç satan çoğu bilinçsiz kullanıcı buradan ev tutmakta. Bir firmanın gösterdiği dairenin aslında var olup olmadığını sadece iyi bir araştırmayla anlayabilirsiniz. Sadece belirli bir ilan verme sitesinden vazgeçip daire kiralayacağınız firmanın bir internet sitesi olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Varsa internet sitesine girip firmanın kurumsal bilgisine bakıp bu işi ne kadar süredir yapıp yapmadığına bakarak fikir elde edebilirsiniz.

Resimlerin Üzerindeki Logoları Kontrol Edin

İnternet sitesine koyduğu günlük kiralık ev resimlerinin üzerinde mutlak suretle logo olmalıdır, bakınız resim üzerinde kendi firmasının bilgileri ve logosu yoksa resimler muhtemelen çalıntı resimler ve kendilerinde asla olmayan bir dairenin resimleridir. Şayet logo ve firma bilgileri varsa resimleri yakınlaştırıp resim üzerinde yazan konaklama firmasının ismi sizin muhatap olacağınız firmayla örtüşüyor mu. Bu tip değerlendirmeler yaparak doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Yine mi içiniz rahat etmedi o halde daire kiralamak için firmayı arayıp resmin kendilerine ait olup olmadığını özenle sormanızda fayda var, hatta firmayı yerinde ziyaret edebilir gösterdikleri resimde yer alan daireyi görme talebinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde hem paranızı kaptırmamış olursunuz hemde sürekli çalışacağınız ve güven duyduğunuz bir firma tanımış olursunuz.

1717 total views, 2 today

Günlük Evcilerin Dikkat Etmesi Gereken Hijyen Kuralları

Günlük Kiralık Daireler Şubat 26, 2019

Başlıkta belirttiğimiz gibi günlük kiralık evlerin hijyen açısından üzerine titremesi gereken durumlar vardır.

Peki nedir bunlar?

Öncelikle ev içerisinde her daim konaklayan misafirlerin çıkmasının akabinde detay temizliğin yapılması, çarşafların nevresim takımların kullanılan terliklerin çöp kutularının vb. gibi bir önceki müşterinin kullandığı veya kullanmadığı tüm eşyaları çöpe atıp yerlerine yenisini koymak. Bu iş tamamen ticari bir döner sermayeye ulaştığından ötürü kimse buna dikkat etmiyor maalesef. Bırakın hijyeni devlete ödenen vergiden bile kaçmaktadırlar, fatura kesmemektedirler. Devlete vergi ödemekten kaçan bir firma sahibinin insanlara değer vermesi nasıl beklenebilir ki? İşte bu yüzden gideceğiniz apart firmasının fiyatlarının ucuz olmasına değil tamamen firmanın taşıdığı ideolojiyi anlamanız ve bu bağlamda ona göre firma seçmeniz doğruyu bulmanızda size yardımcı olacaktır.

Peki Nedir Bu İdeoloji? Ve Nasıl Anlarız

Bu ideoloji misafirlerine müşteri gibi bakıp bakmamaktan geçer, diyelim ki bir günlük kiralık daire firmasını aradınız ve sizinle nasıl muhatap olduğundan başlayabiliriz, sokak ağzıyla mı konuşmakta yoksa resmi bir lisan ve devrik olmayan cümleler mi kurmakta. Bu tamamen firmayı daha görmeden ilk izlenim oluşturmaktadır. Ve tabii ki firmaya hangi mecradan ulaştığınız ve varsa firmanın web sitesinin dizaynı, firmanın telefon numarası ve firma bilgilerini kamuoyuna açık tutup tutmaması gibi birçok süzgeçten geçirebilir ve doğru firmayla çalışabilirsiniz.

Dairelerimizde kullandığımız tüm eşyalar kullan at şeklinde olup bir müşterinin kullandığı eşyaları kesinlikle diğer bir misafirimizin kullanmasını yasaklıyoruz. Bizimle çalışmadan önce lütfen bizi yerimizde görmeniz ve dairenizi kiralamadan önce kiralayacağınız daireyi gelip görüp puan verebilir ve ardından kararınızı verebilirsiniz.

1738 total views, 2 today

Fuar Bölgelerine Yakın Günübirlik Evler

Günlük Kiralık Daireler Şubat 23, 2019

İstanbulda 2 büyük fuar mevcuttur. Biri CNR fuar merkezi diğeri ise Tüyap fuar merkezi olup bu bölgelere gerek anadolunun dört bir yanından gerekse yurt dışından gelen yerli yabancı turistler işleri gereği fuar merkezlerinde ticari faaliyetlerini sürdürmektedir. Günübirlik gelmedikleri için en az 3 gün burada konaklamaları gerekmektedir. Hâl böyle olunca fuar merkezi civarında günlük kiralık daire hizmeti vermek için kolları sıvayan apart firma sahipleri dairelerinin konumlarını bu bölgelere yakın tutmakta. Fuar merkezleri yılın her döneminde olduğundan ötürü özellikle tüyap fuarına akın akın insan gelmekte. Bu talebe karşılık verebilmek için bazı durumlarda oteller tıka basa dolup günübirlik evcilerde otellerden kalan müşterilere hizmet vermekte.

Fuar merkezlerine gelen turistlerin bazıları 1 ay gibi bir zaman diliminde burada konaklayabiliyor, hem istanbulu gezmek hemde ticari anlamda işlerini yürütmektedirler. 1 aylık konaklama bedeli olarak ise ortalama 3.000-4.000 tl civarı para ödemektedirler. Bu durum otelde konaklamanın gayet altında bir fiyat oluyor. Nitekim bir otelin ortalama bir geceliği 300 TL den başlıyor. Bazı araştırmalara göre bazı apart firması sahipleri günlük ücret olarak 70-80 tl gibi bir rakam alternatifide sunmakta.

1736 total views, 2 today

Günlük Ev İşi Yasal Mı?

Günlük Kiralık Daireler Şubat 23, 2019

Hergün yüzlerce soru gelmekte “Günlük Ev İşi Yasal Mı?” şeklinde. Teker teker cevaplamak yerine buraya bu yazıyı yazma gereği duyduk. Öncelikle günübirlik ev işi yapanların artık ruhsat almaları gerekmekte ve dairelerine aldıkları misafirleri emniyet genel müdürülüğünce ortak veritabanı sistemine girmeleri gerekmektedir. Örneğin günlük kiralık ev hizmeti veren bir firma kurdunuz ve pansiyon adı altında vergilendirme sağladınız işletmenize müşteriniz geldi ve dairede kalan kişi sayısı kadar kimlik bilgisi ibraz etme zorunlulukları vardır. Bu aldığınız kimlik bilgilerini egm nin size özel olarak verdiği kullanıcı adı ve şifrenizle veritabanına yükleme yapmak durumundasınız. Aksi halde suç işlemiş olur ve işletmenize gelecek cezalar kaçınılmaz olacaktır.

Günlük Konaklama İşi Riskli Midir

Diye soracak olursak tabii ki her işin olduğu gibi kendine has riskleri bulunmaktadır, bazı durumlarda suçlularla karşı karşıya kalabilecek ve bazı durumlarda misafirlerinizin odalarından çıkmamalarını duyacaksınız. Bu bağlamda vergi mükellefi olduğunuz için işlerinizi resmi bir durumla çözecek olmanızda ayrı bir mutluluk. Tekrar tekrar altını çizmekte fayda var konakladığınız misafirlerin kimlik bilgilerini almadan daire kiralamamanız ve kesinlikle her aldığınız müşteriye özel fatura kesmeniz her açıdan gerek hukuki gerekse diğer boyutlarda sizin lehinize olacaktır.

1739 total views, 2 today

Konaklama Vergisi Hakkında

Günlük Kiralık Daireler Şubat 22, 2019

Apart sektöründe vergilendirme sistemi

Apart Sektöründe vergilendirme tam olarak pansiyon vergi sistemine tabii olmaktadır. Yani günlük kiralık apart vergisi diye birşey yoktur, bu işi yapan herkes pansiyon vergi kanunlarınca bu işi resmileştirmektedir. Çoğu muhasebe şirketleri bu işin aslında hangi vergi koduyla mükellef olacağını bilmez çünkü kanunlarda ve vergi sisteminde bu işle alakalı düzenleme bulunmamaktadır. Örneğin bir kişi günlük konaklama işini pansiyon vergisi altında yapıyor ve bir dairesine bir müşteriyi alıyor, müşteri 2 saat sonra çıkıyor daha sonra bir başka müşteri giriyor daireye. Normalde pansiyon vergilendirmesinde aynı odaya birden fazla giriş çıkış yapılması uygun değil.

Peki Bu Durumda Ne Yapılabilir

Bu bağlamda pansiyon vergisiyle bu işi yapmak ne kadar doğru tartışılır bir durum. Yada bir odaya/daireye bir günde birden fazla misafir almak suretiyle nasıl bir fatura kesilir burasıda ayrı bir muamma. Bu yüzden konaklama işi yapan herkes ya pansiyon vergisiyle yada butik otel vergi sistemine mükellef olmaktadırlar. Devletin bu işi daha sıkı bir denetim altına alması sonucu bu yasal boşluklar kendini baş gösterecektir.

1725 total views, 2 today

Page 1 of 21 2
 • Hafta İçi Fiyatıyla Hafta Sonu Konaklayın

  Tarafından de Mart 30, 2019 - 0 Yorumlar

  Herkese merhabalar, Bu makalemizde günlük kiralık ev firmalarında ki hafta içi – hafta sonu fiyat farkını değerlendireceğiz ve hafta içi fiyatıyla hafta sonu konaklama şansımızın var olduğunu öğrenmiş olacağız. Öncelikle hafta içi ve hafta sonu fiyatların artışının ardında yatan nedenleri masaya yatıralım. Hafta İçi Oluşan Ucuzluk Cumartesi ve Pazar’ı kapsamayan diğer 5 günde istanbul haliyle […]

 • Yerel Belediye Seçimlerinin Turizme Etkisi

  Tarafından de Mart 12, 2019 - 0 Yorumlar

  31 mart yerel belediye seçimlerine sadece sayılı günler kaldı. Bu süreçte insanlar ikamet ettikleri bölgeden ayrılmamaktadırlar. Dolayısı ile bu seçim süreci bazı sektörleride olumsuz yönde etkilemektedir. Olumsuz Yönde Etkilenen Sektörler Seçim süreci boyunca olumsuz yönde etkilenen sektörlerin en başında kuşkusuz turizm sektörü gelmektedir. İnsanlar seçim öncesi oy kullanmak maksadıyla ikamet ettikleri bölgeden ayrılmayı düşünmüyor tatil, […]

 • Otel Fiyatları Dövizle Orantılı Seyrediyor

  Tarafından de Mart 25, 2019 - 0 Yorumlar

  İstanbulda otel fiyatlarının dövizle artış göstermesindeki amacı tam olarak biz anlamış değiliz. Diyelimki otelin kirasını baz alalım, 5 yada 10 yıllık kira kontratları yapılmakta ve her sene başında düzenli tefe tüfe oranında zam yapılmakta ancak yiine döviz kuruyla uzaktan yakından alakası yok. Otel personelinin maaşları zaten her daim asgari ücretle seyretmekte olup kesinlikle bunuda döviz […]

 • İstanbulda Gece Hayatı Hakkında

  Tarafından de Mart 4, 2019 - 0 Yorumlar

  Ah istanbul, canım İstanbul! Demiş şair. Kimisi İstanbul’dan dert yanmış, kimisi İstanbul’a teşekkür etmiş. Bu şehir çok büyük ve zordur, bazısı içinde kaybolur bazısı ise hakimiyet kurar. Dipsiz bir kuyu düşünün ve bu kuyunun dibinide görebilirsiniz kuyuyu iyi anlamda değerlendirebilirsiniz de. İstanbul gece hayatı ve günlük kiralık daireleriyle meşhurdur. Bu gece hayatında kesinlikle almanız gereken […]

 • Günlük Ev İşi Yasal Mı?

  Tarafından de Şubat 23, 2019 - 0 Yorumlar

  Hergün yüzlerce soru gelmekte “Günlük Ev İşi Yasal Mı?” şeklinde. Teker teker cevaplamak yerine buraya bu yazıyı yazma gereği duyduk. Öncelikle günübirlik ev işi yapanların artık ruhsat almaları gerekmekte ve dairelerine aldıkları misafirleri emniyet genel müdürülüğünce ortak veritabanı sistemine girmeleri gerekmektedir. Örneğin günlük kiralık ev hizmeti veren bir firma kurdunuz ve pansiyon adı altında vergilendirme […]